PUSKAS.COM

A leghíresebb magyar, a valaha élt talán legnagyobb futballista hivatalos honlapja

Aktuális

Madridi Puskás-hetek

Emilio Butragueño, a Real Madrid nemzetközi igazgatója magyarországi látogatásán bejelentette, hogy a Real Madrid Alapítvány megrendezi a Puskás-heteket a futball történetének leghíresebb magyar játékosa, a klub legendás gólkirálya előtt tisztelegve.

Az óbudai Symbol Étteremben tartott hétfői sajtótájékoztatón megcsodálhattunk néhány olyan, Puskás Ferenc által Spanyolországban nyert trófeát, kupát, amelyeket Magyarországon a nyilvánosság még sohasem láthatott. Emilio Butragueno a sajtótájékoztatón előbb magyarul, "Jó napot kívánok!" köszöntéssel szólította meg a hallgatóságot, majd bejelentette a madridi Puskás-hetek megnyitását. "Büszkék vagyunk a Puskás-hetek rendezvénysorozatra, mert egy nagyon tiszteletreméltó emberről, a Real Madrid legendás játékosáról szól. Október huszonharmadikán kezdődik a rendezvénysorozat, mivel ez a dátum Puskás életében is nagy jelentőséggel bírt, hiszen életének és pályafutásának új korszaka kezdődött meg 1956-ban ezen a napon. Nagy öröm, hogy a gyűjtemény darabjait a Real Madrid szurkolói is láthatják, a Bernabéu Stadion hivatalos túrájának részeként. Szeretettel várunk mindenkit a Puskás-heteken Madridban, hogy közösen tisztelegjünk Puskás Pancho emléke előtt" - mondta Butragueno. 

Jakab János, a Puskás Akadémia Felügyelőbizottságának elnöke összefoglalta a Puskás-hagyaték, a 20 ládányi kincs és a két bőröndnyi zászló 2010-ben a spanyolországi Benidormban kezdődő, majd 2011 novemberében Felcsúton véget érő útját, és arról is tájékoztatott, hogy a hagyaték feldolgozása, katalogizálása megtörtént, az ezt bemutató reprezentatív kötetet pedig hétfőn a Parlamentben át is nyújtották a Puskás Akadémia alapítójának, Orbán Viktor miniszterelnöknek. Jakab János azt is elárulta: a Puskás-ereklyék kisebb része az épülő felcsúti stadionban, nagyobb része a leendő Puskás Ferenc Stadionban lesz elhelyezve. Ebből a madridi kiállításon 50-60 tárgy látható majd. Ezt követően Jakab János 10-es számú, Puskás feliratú Real Madrid-mezt ajándékozott Butraguenónak.

Dr. Simicskó István, a Humán Erőforrások Minisztériumának sportért felelős államtitkára beszédében kiemelte: „Puskás Ferenc közös nemzeti kincsünk, ezért rendkívül fontos számunkra, hogy Madridban Puskás-heteket tartanak. Az október huszonharmadikai megnyitó abból a szempontból is szimbolikus, hogy a két népet, a spanyolt és a magyart az 1956-os események is összekapcsolták, hiszen a sok nyugati ígéret ellenére csupán a spanyol honvédség ajánlotta fel segítségét, noha a beavatkozásukra sajnos már nem maradt lehetőség.” 

A sajtótájékoztató végén a vendégek és a sajtó képviselői közösen megtekintették Puskás Ferenc egészalakos szobrát a leendő Puskás Öcsi téren, az óbudai Promenádon - amelyen egyébként tiszteletét tette még Dunai Antal, aki korábban edzősködött Spanyolországban, Dávid Kornél, egykori NBA-kosárlabdázó, a Dávid Kornél Kosársuli alapítója és névadója, valamint Francisco Gallardo, az NB I-es Pukás Akadémia FC labdarúgója.

A Puskás Akadémiát és a Real Madridot óhatatlanul összeköti Puskás Ferenc emlékének ápolása. A futballtörténet egyik legnagyobb játékosa nemcsak Magyarországon legenda a világverő Aranycsapat kapitányaként, de a Real Madrid 10-eseként elért világsikerei Spanyolországban és világszerte nemzedékek hősévé tették.

A Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia és a Real Madrid C. F. hat éve kezdődött együttműködése keretében rendszeresen játszanak egymással a két klub utánpótlás-csapatai a felcsúti Puskás–Suzuki-kupán (U17) és évente a királyi klub madridi edzőközpontjában (U19).

A Real Madrid Alapítvány és a Puskás Akadémia alapítványa 2011-ben indította el közös szociális sportiskolai programját, a RealTanodát a társadalmi felelősségvállalás jegyében Felcsúton és környékén, folyamatosan 100-120 nehézsorsú gyermek sportolását, társadalmi integrációját segítve. A RealTanoda szeptemberben immár a harmadik tanévét kezdte, 2011. április 1-jén Emilio Butragueño, a madridi klub legendája és nemzetközi igazgatója, valamint Kovács Ferenc, az egykori UEFA-kupa-döntős ellenfél, az akadémia Szakmai Tanácsadó Testületének a tagja írta alá százhúsz gyerek jelenlétében Felcsúton. Azóta a Real Madrid Alapítvány szakemberei több alkalommal vezettek szakmai tréninget a RealTanoda kosárlabda- és futballoktatóinak, 2013-ban a székesfehérvári Dávid Kornél Kosárlabda Akadémia is csatlakozott a programhoz szakmai partnerként.

Tajti József, a Puskás Akadémia operatív igazgatója 2012-ben a Real Madridnál lehetőséget kapott arra, hogy az UEFA edzői pro licenchez szükséges nemzetközi szakmai gyakorlatra a madridi klub edzőközpontjában tegyen szert, s ekkor találkozott José Mourinho vezetőedzővel is.

2012-ben, a RealTanoda támogatójával, dr. Simicskó István államtitkárral kiegészített felcsúti küldöttséget arról tájékoztatta a Real Madrid főigazgatója, Manuel Redondo és az alapítvány igazgatója, Julio González, hogy az Alfredo Di Stéfano-kiállítás megnyitása után a klub másik legendás hőse, Puskás Ferenc emléke előtt kíván tisztelegni 2013 őszén. Akkor kezdte meg a Puskás-hetek szervezését a Real Madrid Alapítvány és a Puskás Akadémia. 

2013. október 7-én, hétfőn reggel Orbán Viktor miniszterelnök, a Puskás Akadémia alapítója az Országházban fogadta Emilio Butragueño nemzetközi igazgatót és Rosa Roncal nemzetközi menedzsert a Real Madrid és a Real Madrid Alapítvány képviseletében. Emilio Butragueño szóban tolmácsolta Florentino Pérez, a Real Madrid elnöke meghívását a Puskás-hetek (angolul és spanyolul: Puskás Homage – Hódolat Puskásnak) rendezvénysorozatra. A találkozón jelen volt dr. Csányi Sándor, az MLSZ elnöke, valamint a Puskás Akadémia képviseletében Mészáros Lőrinc elnök, Jakab János felügyelőbizottsági elnök, Szöllősi György kommunikációs igazgató, a Puskás-hetek projekt vezetője, Szilágyi László, a RealTanoda projektvezetője és Mravik Gusztáv, a Puskás Intézet archívumvezetője. A Puskás Akadémia képviselői átnyújtották a miniszterelnöknek azt a 938 tételből álló ötkötetes fényképes katalógust, amelyben az archívum összegezte és feldolgozta a Spanyolországból hazatért Puskás-hagyatékot. Emlékezetes, hogy Orbán Viktor miniszterelnök 2011 novemberében Felcsúton jelentette be, hogy az örökösök akaratából Magyarországra, a Puskás Akadémiára került a korábban a spanyolországi Benidormban őrzött húszládányi relikvia. Jórészt ebből az anyagból nyílik most kiállítás a madridi Bernabéu-stadionban.

Emilio Butragueño az Európa Tanács és a magyar kormány sportért és ifjúságért felelős államtitkársága által szervezett „Gyermekek társadalmi befogadása és védelme a sportban és a sport által” című konferenciára érkezett Budapestre, hétfőn itt mondott megnyitóbeszédet.

 A Puskás-hetek programja:

NYITÁNY A MAGYAR NEMZETI ÜNNEPEN
A Puskás-hetek nyitó és zárónapja egyaránt jelképes értékű, fontos dátum Magyarország történetében és Puskás Ferenc életében, hiszen a rendezvénysorozat első eseménye a Real Madrid–Juventus UEFA Bajnokok Ligája csoportmeccs lesz 2013. október 23-án, a magyar nemzeti ünnepen, az 1956-os forradalom és szabadságharc emléknapján, a budapesti forradalom kirobbanásának évfordulóján. A forradalom leverése vezetett Puskás életében az emigrációhoz, a Real Madrid-szerződéshez. Október 23-án, a BL-csoportkör egyik legnagyobb érdeklődéssel kísért mérkőzésén, 57 évvel a budapesti forradalom kezdete után a Real Madrid elnöki páholyának lobbija már hatalmas Puskás-fotókkal várja majd a díszvendégeket, köztük Puskás Ferencnét, dr. Csányi Sándort, dr. Simicskó Istvánt is és persze a Real Madrid világhírű elöljáróit. A Puskás-kiállítás pedig november 25-én zár majd be Madridban, a legendás londoni 6-3 után éppen 60 évvel.

SZOBORAVATÁS
A Real Madrid edzőközpontjában létesítendő szobor gondolata Ramón Calderón elnöktől származik, aki Puskás Ferenc ravatalánál mondott beszédben 2006. december 9-én tett ígéretet arra, hogy a klub edzőközpontjában szobrot állítanak a nagy magyar játékosnak. A tervet aztán a Puskás Akadémia tárgyalódelegációi nem hagyták feledésbe merülni, s elődje ígéretét Florentino Pérez elnök váltja valóra: 2013. október 24-én, 12.30-kor Valdebebasban, a „Real Madrid Város” új szállodájánál leleplezik Puskás Ferenc szobrát a tervek szerint dr. Csányi Sándor és Puskás Ferencné részvételével, a Puskás Akadémia vezetői és a média jelenlétében.

LUIS DE CARLOS-FÓRUM SANTAMARÍÁVAL, GENTÓVAL AMANCIÓVAL
Luis de Carlos 1978 és 1985 között volt a Real Madrid elnöke. Az ő nevét viseli az a konferenciasorozat, amelynek keretében október 24-én, 20.00 órától, a Bernabéu Stadion elnöki páholyának előterében Puskás Ferenc életműve lesz a téma. A beszélgetésen és az azt követő fogadáson több száz érdeklődő vehet majd részt, s a főasztalnál olyan, Puskás Ferencet jól ismerő futballnagyságok foglalnak majd helyet, mint Francisco Gento, Santamaría vagy Amancio. A fórum résztvevője lesz Tóth-Zele József, magyar emigráns futballista és edző, Puskás ma is Madridban élő barátja, valamint életrajzíróként Szöllősi György is.

PUSKÁS-KIÁLLÍTÁS A BERNABÉUBAN A STADIONTÚRA RÉSZEKÉNT
A Real Madrid legendás otthona, a Puskás–Di Stéfano-korszak elnökéről elnevezett Estadio Santiago Bernabéu tavaly már a spanyol főváros leglátogatottabb turistacélpontja lett, a klubmúzeum évi egymilliónál is több látogatójával. Itt, a folyamatosan látogatható kiállítás részeként nyitják meg ünnepélyesen október 25-én délben azt a tárlatot, amelynek anyaga jobbára a Spanyolországból két éve hazakerült Puskás-örökség tárgyai közül kerül ki. A hagyaték kezelője, a felcsúti Puskás Akadémia állította össze a hallatlanul gazdag gyűjteményt, amely tartalmazza Puskás Ferenc legrangosabb, több esetben felújított trófeáit, illetve azok másolatait, az olimpiai aranyérmet, a világbajnoki ezüstérmet, a színezüst BEK-és spanyol bajnoki trófeákat, a játékosoknak adott, kicsinyített Világkupát, a spanyol gólkirályi címért járó négy Pichichi-trófeát, Puskás legrangosabb magyar, spanyol és nemzetközi kitüntetéseit, néhány különleges ajándékot, eredeti futballcipőt, az első realos mezt, fényképeket és így tovább, összesen mintegy százötven tárgyat. A hagyaték kezelői úgy gondolják, hogy gesztusértékű a gyűjtemény legértékesebb darabjait először Madridban, Puskás Ferenc második hazájában kiállítani, amely befogadta őt és ahol évtizedekig sikerült megőrizni ezeket a felbecsülhetetlen értékű tárgyakat. A tervek szerint azonban legkésőbb jövő tavasszal a magyar közönség idehaza is találkozhat a Puskás-gyűjteménnyel. Az ünnepélyes kiállításmegnyitóra is hivatalos a magyar küldöttség, amelynek tagjai október 25-én térnek haza, ám a még egy hónapon át nyitva tartó kiállítás, amelynek várhatóan mintegy százezer látogatója lesz, bizonyára sok magyart is a helyszínre vonz majd. A kiállításon angol szinkronnal és spanyol felirattal folyamatosan vetítik majd a Kossuth-díjas Almási Tamás életrajzi dokumentumfilmjét, a Puskás Hungary című alkotást a gyártó FilmPlus engedélyével.

A REALTANODA LÁTOGATÁSA
A Real Madrid Alapítvány 20 felső tagozatos fiút és lányt lát vendégül a RealTanoda növendékei közül október 27. és 31. között Madridban. A gyerekek kosárlabda- és futballmeccset vívnak majd a madridi szociális sportiskolásokkal, kilátogatnak a Real Madrid–Sevilla La Liga-mérkőzésre, megtekintik a klubmúzeumot, benne a Puskás-kiállítással és más, a RMA által szervezett programokon vesznek részt.

Fotók: Takács József (pfla.hu)

Impresszum | Kapcsolat

© Copyright 2012 PUSKAS.COM Kft. Minden jog fenntartva.
Az oldalon található írott és képi anyagok csak a forrás pontos megjelölésével, internetes felhasználás esetén aktív hivatkozással használhatóak fel.