PUSKAS.COM

A leghíresebb magyar, a valaha élt talán legnagyobb futballista hivatalos honlapja

Aktuális

Puskás Ferenc – senki bolondja

Nagy terjedelmű cikkel emlékezett Puskás Ferenc születésének 90. évfordulójára a glasgow-i Skót Labdarúgó-múzeum (Scottish Football Museum) honlapja. A hangulatos riportba foglalt írás áttekinti az Aranycsapat kapitányának pályafutását, nem megfeledkezve az 1954. decemberi skót-magyar barátságos meccsről, amelyen 4:2-re a mieink diadalmaskodtak a Hampden Parkban. A cikk címe arra utal, hogy Puskás miért április 2-án ünnepelte születésnapját.

A Skót Labdarúgó-múzeum ezen a békés, április eleji vasárnapon is a látogatókra koncentrált. A méltóságteljes csend érezhetővé tette a hely és a vitrinekben kiállított csodálatos örökség jelentőségét. Egy férfit és kislányát egy plakett vonzotta a múzeum falához. A leány az emléktábláról az apját kérdezte, aki lelkesen válaszolt: „Ő Puskás Ferenc. Az egyik legnagyobb labdarúgó, aki valaha is űzte ezt a játékot.” Ezekkel a szavakkal kezdődik a Puskás születésének 90. évfordulója alkalmából megjelent cikk, amely a Skót Labdarúgó-múzeum hivatalos honlapján olvasható.

Szöllősi György a Skót Labdarúgó-múzeumban Puskás Ferenc emléktáblája előtt, a cikkben idézett kötettel (Fotó: puskas.com)
Az írás mindjárt az elején kitér arra, hogy Puskás miért nem az eredeti napon, április 1-jén ünnepelte a születésnapját. „Puskás Ferenc a köztudat szerint 1927. április 2-án született. Szöllősi György Puskás című kiváló könyvéből azonban kiderül, hogy valójában április elsején született, de ezt sokáig titkolta, nehogy április bolondjának csúfolják.”

A cikk a továbbiakban Puskás – „vagy Öcsi, ahogyan a családja és barátai hívták” – ifjúságának kalandjait idézi fel, a kispesti grundok focimeccseit és a rengeteg csínytevést, ami nagyon is jellemző volt az ifjú tehetségre. „Puskás karrierjét a Kispest AC-nél kezdte, amelynek nevét a magyar Honvédelmi Minisztérium 1949-ben Honvéd-ra változtatta, és amely ekkor a Magyar Honvédség csapatává vált. A játékosok katonai rendfokozatokat kaptak, és a csapatban Puskás egyre jelentősebb szerepet kapott – innen ered híres beceneve: ’száguldó őrnagy’. 341 mérkőzésen játszott és 352 gólt szerzett, amivel hozzájárult a Honvéddal kivívott öt bajnoki címhez.”


Amint az írás emlékeztet rá, Puskás a magyar nemzeti válogatottban 18 évesen, 1945-ben debütált. Innen datálódik a „Mágikus Magyarok” évtizedes diadalmenete, a magyar labdarúgás aranykora, amikor az Aranycsapat „32 egymást követő mérkőzésen veretlen maradt, és elnyerte az 1952-es olimpia aranyérmét Helsinkiben, Jugoszláviát 2:0-ra verve a döntőben.” (A veretlenségre vonatkozó adat nem pontos, mert időközben egy barátságos mérkőzés visszavágóján a Szovjetunió legyőzte az Aranycsapatot Moszkvában – a szerk.)


A szerző természetesen megemlékezik a londoni 6:3-ról is, megjegyezve, hogy „1953-ban, amikor a magyar válogatott Londonba utazott, a Wembley stadionból Puskás és magyar csapattársai sokkoló hullámokat küldtek szerte a világon, mivel Angliát megalázták hazai pályán”.

Amint a továbbiakban olvasható, „egy évvel később a Puskás által vezetett csodálatos csapat az 1954-es világbajnokságon elkápráztatta a világ színpadát. A Dél-Koreával, Nyugat-Németországgal, Brazíliával és Uruguayjal szembeni győzelmek a magyarokat a döntőbe repítették. Puskás nem játszhatott volna, mivel a Nyugat-Németország elleni korábbi mérkőzésen a Werner Liebrich-hel való találkozás során megsérült a bokája. Ám Puskás a sérülése ellenére a pályára lépett, és hat perc után megszerezte az első gólt. A németek viszont megfordították a játékot, és megverték a magyarokat, 3:2-re magukhoz ragadták a győzelmet.”

Az írás nem kerüli meg a skótok fájdalmas emlékét sem. Mint a szerző, Stuart Spencer írja, hónapokkal később, 1954 decemberében, egy hűvös délutánon a „Mágikus Magyarok” Glasgowba érkeztek, hogy barátságos mérkőzést vívjanak Skóciával. Mivel a meccset a televízió is közvetítette a fekete-fehér technika miatt, Skócia sporttörténelmében először, fehér mezt viseltek a hazaiak, hogy a képernyőn jól meggülönböztethetők legyenek a vendégektől. „120 000 rajongó szurkolt a Hampden Park lelátóin, ami azt jelenti, hogy sok ember szabadnapot vett ki a munkahelyén vagy az iskolában, mivel a meccs szerda délután volt. A mérkőzés eredménye 4:2 lett a magyarok javára, de Skócia nem szégyelli magát, hiszen találkozó előtt senki sem adott nekik esélyt... A mérkőzés után Puskás a skóciai szurkolók iránti csodálatát fejezte ki, és azt mondta: ’A magyaroknak meg kell érteniük, hogy a harcos szellemnek továbbra is a labdarúgás az egyik legjobb eszköze’. A Hampden Park iránti tiszteletét is megosztotta az újságírókkal, amikor kijelentette: Ez a legszebb stadion, amit valaha láttam, kifejezi a labdarúgás lelkét és lényegét.”


A cikk a továbbiakban Puskás emigrálásának és a száműzetésben eltöltött éveinek történetét meséli el. Felidézi a Real Madridnál befutott káprázatos karrierjét, de először is azt, miként tudott a kétéves FIFA-eltiltás után újra talpra állni, és 31 évesen a világ legnagyobb klubcsapatának egyik meghatározó játékosává válni, majd pedig azt a pillanatot, amikor az 1960-as BEK-döntőben újra meghódította Glasgow-t és a Hampden Parkot. Európai kupasorozat döntőjében soha azelőtt, és azóta sem rúgott senki négy gólt! Puskás csodálatos játékával a Real Madrid 135 ezer néző előtt 7:3-ra győzte le az Eintracht Frankfurtot ugyanott, ahol annak előtte a magyar válogatott csapatkapitányaként vezette győzelemre az Aranycsapatot Skócia ellen.

„Bár a neve évente megjelenik a róla elnevezett díj kapcsán, a múzeum emléktáblája is hirdeti az emlékét nap mint nap, annak érdekében, hogy a látogatók megismerhessék, hogyan nőtt fel a kis Öcsi a magyar történelem és a labdarúgás, e gyönyörű játék egyik legbefolyásosabb figurájává. A száguldó őrnagy: Puskás Ferenc.”

 

Forrás: Stuart Spencer / Scottish Football Museum

 

 

 

Impresszum | Kapcsolat

© Copyright 2012 PUSKAS.COM Kft. Minden jog fenntartva.
Az oldalon található írott és képi anyagok csak a forrás pontos megjelölésével, internetes felhasználás esetén aktív hivatkozással használhatóak fel.