PUSKAS.COM

A leghíresebb magyar, a valaha élt talán legnagyobb futballista hivatalos honlapja

Aktuális

Gól nélkül "nyert" Puskás-díj

Sorozatunkban – a magyar FourFourTwo magazin segítségével – a Puskás Intézetben őrzött sport-relikviák közül szemezgetünk. Most egy vadonatúj, ám annál értékesebb tárgyat mutatunk be, amely persze új létére is szorosan kötődik Puskás Ferenchez.

A FIFA Puskás-díjáról van szó ugyanis, arról a különleges trófeáról, amelyet minden évben Zürichben, az Aranylabda-gálán adnak át (Sepp Blatter FIFA-elnök 2009-es felcsúti bejelentése óta) az Év gólját szerző játékosnak. Kevesen tudják azonban, hogy két Puskás-díjat olyanok kaptak a FIFA-tól, akik nem lőttek szépségdíjas gólt!


Talán olvasóink is ismerik a szisztémát: a FIFA szakértői által kiválasztott tíz gyönyörű gólra szavazhatnak a szurkolók a FIFA és a France Football honlapján, hogy aztán az első hármat hívják meg Zürichbe, ahol csak a gála közben derül ki a győztes személye, mert egészen a tévéközvetítés kezdetéig lehet szavazni a gólokra. Így nyerte el a gyönyörű, 22 karátos arannyal bevont üveg-acél trófeát (amelynek a borítása egyik-másik évben aranyozás nélkül, rozsdamentes acélból készült, ez a fotókon is látható) Cristiano Ronaldo, Neymar, Zlatan Ibrahimovic vagy éppen James Rodríguez, hogy csak a legnevesebb győzteseket említsük. És ilyen trófeája van már a felcsúti Puskás Intézetnek is, jóllehet munkatársaink még egyetlen góljukkal sem kerültek fel a Puskás-díjas jelöltek listájára. Sepp Blatter FIFA-elnök különleges engedélyével ugyanakkor soron kívül elkészülhetett két trófea a FIFA-nak szállító New York-i Pentagram nevű, az Ötödik sugárúton székelő cégnél: az egyik a Puskás Intézethez, a másik – az elnök ajándékaként – Puskás Ferencnéhez került. Egy ilyen díj elkészíttetésének költsége különben meghaladja a tízezer dollárt, és persze kereskedelmi forgalomban egyáltalán nem kapható. Ezért nagy szó a két extra példány, amelyek Magyarországra kerülhettek, és amelyeknek a létezéséről ehelyütt számolunk be először. A Puskás Intézeté először Manchesterben, az angol Nemzeti Futballmúzeum Puskás kiállításán volt látható, tavaly szeptembertől.

A felső sarokba vágódó gólt ábrázoló trófeára amúgy a New York-i cégnek több művészeti koncepciója volt, sőt az eredeti tervek közül (amelyek a Puskás Intézetben szintén megtalálhatók) egyik sem nyerte el Sepp Blatter elnök tetszését, így a négy kezdeti elképzelés helyett egy ötödik verzió nyert, máig ezt a díjat adják át az évenkénti ünnepségen, amelyet szinte a Föld összes országában közvetítenek, és amely Európa Oscar-gálájává kezdi kinőni magát. Íme néhány az elkészült tófeatervek közül:

 


S hogy a magyarok mikor láthatják testközelből a Puskás-díjat? A Puskás Intézet hamarosan megnyíló új látogatóközpontjában.

Forrás: FourFourTwo magazin.

A FELCSÚTI PUSKÁS INTÉZET GYŰJTEMÉNYÉT BEMUTATÓ SOROZATUNKBAN A MAGYAR FOURFOURTWO MAGAZIN CIKKEIBŐL ÉS KÉPANYAGÁBÓL VÁLOGATUNK.

 

Impresszum | Kapcsolat

© Copyright 2012 PUSKAS.COM Kft. Minden jog fenntartva.
Az oldalon található írott és képi anyagok csak a forrás pontos megjelölésével, internetes felhasználás esetén aktív hivatkozással használhatóak fel.