PUSKAS.COM

A leghíresebb magyar, a valaha élt talán legnagyobb futballista hivatalos honlapja

Aktuális

Egy esztendeje hunyt el Puskás Ferencné Hunyadvári Erzsébet

Ma egy éve, 2015. augusztus 12-én budai otthonában, életének 84. évében elhunyt Puskás Ferencné, a világhírű magyar labdarúgó, Puskás Ferenc (1927–2006) özvegye.

Hunyadvári Erzsébet 1932-ben született Budapesten, a Kispesti AC 16 esztendős kézilabdázójaként ismerkedett meg Puskás Ferenccel, a klub futballcsapatának sztárjával, akinek 1950-ben esküdött örök hűséget a kispesti Nagyboldogasszony-templomban. 1952-ben született meg egyetlen gyermekük, Puskás Anikó, aki 2011-ben a spanyolországi Valenciában hunyt el. Puskás Ferencné 1956. december 1-jén többszöri sikertelen próbálkozás után jutott ki négyéves kislányával együtt, éjszaka gyalog menekülve a szovjet hadsereg által megszállt Magyarországról Ausztriába, hogy azután Olaszországban csatlakozzon férjéhez, a november 1. óta Nyugat-Európában túrázó Budapesti Honvéd csapatkapitányához.

Bizonytalan ausztriai és olaszországi átmeneti időszak után, amikor az MLSZ kétéves eltiltását a FIFA az egész világra kiterjesztette, Puskás Ferenc a világ akkori legjobb klubcsapata, a Real Madrid játékosa lett, és 1958-ban a családjával Spanyolországban telepedett le. Közben Magyarországon a katonai ügyészség indított ellene nyomozást hivatásos katonaként „csoportosan külföldre szökés bűntette” miatt, és a bűncselekmény 25 éves elévülési ideje alatt a világsztár labdarúgó nem is tért haza Magyarországra, felesége és leánya azonban az első amnesztia-törvények után, a ’60-as évek közepétől már rendszeresen – de persze szigorú ellenőrzés mellett – hazalátogatott a rokonokhoz.

Puskás Ferencné öt kontinensre követte az edzőként Észak-Amerikától Ausztráliáig szinte mindenhol feladatot vállaló férjét, akivel a demokratikus fordulat után, 1991-ben költöztek vissza Magyarországra. Ötvenhat éven át voltak férj és feleség. A legendás sportember életének utolsó hat esztendejében már állandó gondozásra szorult, ezekben az években felesége sem hagyta el Budapestet, Spanyolországban élő lányával, unokáival és dédunokáival is csak akkor találkozhatott, ha ők látogatták meg a dédszülőket.

Fotó: fifa.comErzsébet asszony rengeteget tett imádott férje emlékének ápolásáért. Ezt az örökséget most – mások mellett – a Puskás Nemzetközi Futball Alapítvány igyekszik tobábbvinni. A szervezet elnöke, Szöllősi György elmondta, hogy az alapítvány a tervek szerint Erzsébet asszony és Puskás Ferenc tiszteletére emléktáblát állít a Logodi utcai ház falán, ahol a rendszerváltozást követő hazaköltözésük után laktak. "Puskás Ferenc halálának november 17-én lesz a tizedik évfordulója, addigra készül el az emléktábla" – mondta Szöllősi György.

Puskásék hajdani háza előtt, a Mikó utca sarkán áll egy másik világhírű magyar emigráns, Márai Sándor szobra. A 20. századi gondolkodó, író, költő ugyanis a jelenlegi épület helyén egykor állott házban élt, s ezt a Halotti beszéd című költeményében meg is örökítette. 

Impresszum | Kapcsolat

© Copyright 2012 PUSKAS.COM Kft. Minden jog fenntartva.
Az oldalon található írott és képi anyagok csak a forrás pontos megjelölésével, internetes felhasználás esetén aktív hivatkozással használhatóak fel.