PUSKAS.COM

A leghíresebb magyar, a valaha élt talán legnagyobb futballista hivatalos honlapja

Aktuális

Puskás Ferenc legszebb születésnapi ajándéka: "Legendák Világbajnoka"

Lezárult a döntő a világ legolvasottabb futball-portálja által, Legends World Cup címmel meghirdetett világversenyben. A döntőben Puskás Ferenc Cristiano Ronaldóval csapott össze, és utasította maga mögé magabiztosan. Így az egy hétig tartó, egyenes kieséses verseny győztese, a Legendák Világbajnoka: Puskás Ferenc!

A földkerekség legolvasottabb futball-portálja, a londoni központú Goal.com – amely 50 országban működtet nemzeti kiadást, és összesen csaknem 70 millió rendszeres olvasóval rendelkezik – nemrégiben indított nemzetközi versengést. A "Legends World Cup" (kb. Legendák Világbajnoksága) címmel szervezett kupa a világbajnokságok egyenes kieséses szakaszához hasonló rendszerben zajlott. A „főtáblára” összesen 16 korábbi és jelenlegi klasszis játékos került be, nemzetközi szakértő zsűri véleménye alapján. Az összesorsolt párok közül az jutott tovább, aki több szavazatot kapott az internetes közösségtől. A cél, hogy kiderüljön: a világ futballkedvelő nagyközönsége szerint ki minden idők legnagyobb focilegendája.

Puskás Ferenc az első körben a korábbi holland csillaggal, Marco Van Bastennel állt sorompóba, akit rendkívül szoros versenyben, mindössze 6 szavazattal győzött le. A negyeddöntőben már jóval simábban, a szavazatok kétharmadát begyűjtve lépett túl Diego Maradonán. A következő fordulóban Puskás ellenfele a Real Madrid korábbi sztárja, jelenlegi vezetőedzője, Zinedine Zidane volt. Ekkor a legendás magyar játékos a mintegy 55 ezer szavazat 63 százalékát söpörte be (hazánkból majdnem 26 ezer voks érkezett), így nagy fölénnyel jutott be a döntőbe.
A fináléban Puskás Ferenc ellenfele a Real Madrid jelenlegi sztárja, a többszörös aranylabdás Cristiano Ronaldo lett, aki igen szoros versenyben győzte le a Barca argentin kiválóságát, Lionel Messit. Köztük az elődöntőben a szavazatok számát tekintve kevesebb mint egy százalék volt a különbség. Ám a szervezők szemében gyanút keltett, hogy a korábbi párharcok szavazatszámát sokszorosan felülmúló számú voks elsöprő többsége négy országból – Eritreából, a Közép-afrikai Köztársaságból, Türkmenisztánból és Észak-Koreából – érkezett. Ezért a szavazást ebben az elődöntőben biztonságos körülmények között lényegében megismételték, ám az eredmény ugyanaz volt: kevesebb mint egy százalék különbséggel C. Ronaldo jutott a döntőbe.


A mindent eldöntő világszavazás 2016. március 30-án, közép-európai idő szerint délután 1 órakor megkezdődött, és a virtuális szavazófülkék pontosan 24 óráig tartottak nyitva. A döntő „meccs” lefújásakor az állás: Cristiano Ronaldo 60 470 – Puskás Ferenc 131 993. Tehát a világ minden tájáról beérkezett 192 463 szavazatból 31%-ot Ronaldo, 69%-ot pedig Puskás Ferenc szerzett meg.

Nagyon érdekes képet mutat a szavazatok megoszlása földünk térképén. Az sejthető volt, hogy az európai országok között a legtöbb, Puskásra szóló voks hazánk és a szomszédos országok térségéből érkezik (Szlovákia 94–6, Románia 83–17, Ausztria 77–23, Szerbia 76–24), de az kellemes meglepetés volt, hogy a szavazók az Egyesült Királyságban és Írországban is jó kétharmad arányban (68–32) preferálták Öcsi bácsit. Mindeközben ellenfele, CR7 csak a 0–12 éves korosztályban győzte le Puskást, aki – Di Stéfanóval együtt – a 16-os mezőny legrégebben született indulója volt.

Fontos adat, hogy a Föld országai közül a döntőben mindössze négy országból nem érkezett szavazat – Eritreából, a Közép-afrikai Köztársaságból, Türkmenisztánból és Észak-Koreából, tehát azokból az országokból, ahonnan az elődöntőben gyanús szavazatdömping érkezett.

Magyarországról összesen 98 654 szavazat futott be a verseny során, ezek 94%-a Puskás Ferencet preferálta. Meglepő volt, hogy Görögországban 55–45% arányban Ronaldót tartották a legnagyobb legendának a szavazók, annak ellenére, hogy Puskás az athéni sztárklubot, a Panathinaikoszt annak idején edzőként a BEK (ma BL) döntőig vezette. Éppen ugyanígy szavaztak Ausztráliában is, ahol Puskás úgyszintén legendás edzői sikereket ért el.

Meglepő módon azonban például Dél-Szudánban (60–40) és Pápua Új-Guineában (100%), Kínában (58–42) látványos sikert aratott Puskás – habár ezek hírértékéből levon valamelyest, hogy Dél-Szudánban összesen öt, Kínában 62, Pápua Új-Guineában pedig mindösszesen egy szavazat adta a statisztikai átlagot.

Mindent egybevetve elmondható, hogy Puskás Ferenc a világ szinte valamennyi régiójában stabil 35–40%-os szavazati arányt söpört be, ám Európában egyértelmű volt a fölénye. Érdekes adat, hogy Argentínában 60–40%-kal győzött Puskás, míg Németországban 53–47% volt a fölénye. Spanyolországban, ahol Puskás Ferenc a legnagyobb sikereit érte el, a közönség ma is kedvencként emlékezik rá, amit mi sem bizonyít ékesszólóbban, mint hogy a spanyol szavazók 57–43% arányban őt értékelték a legnagyobb legendának, szemben a Real Madrid mai csillagával!

Mindehhez fontos hozzátenni, hogy a versenyben résztvevő, ma is aktív és egykori világsztárok országaival szemben a goal.com nem tart fenn magyar nyelvű portált. Puskás Ferenc „Legendák Világbajnoka”-címe ilyesformán nemcsak a magyar rajongók, hanem Puskás Ferencnek a világ minden táján élő tisztelői sikere.


A szavazás lezárta után a goal.com kommentárban elemezte a versenyt. Cikkük kitér arra, hogy a verseny során összesen több mint egymillió szavazat érkezett a részvevőkre. Egyúttal felhívják a figyelmet arra, hogy a szavazás bebizonyította: nem működött a kiírók prekoncepciója, hiszen végül a verseny 7. helyen kiemeltje győzött! Fontosnak tartották megjegyezni ugyanakkor, hogy a világ egyetlen országában sem mutatkozott meg olyan nagymértékű összefogás, mint Magyarországon, ahonnan összesen 97 323 szavazat érkezett. A goal.com cikke külön kiemeli: Magyarország lakosai közül szinte minden századik ember fontosnak tartotta, hogy a világ előtt kiálljon a nemzetük büszkesége mellett. 

Hajrá Puskás, hajrá magyarok!

Impresszum | Kapcsolat

© Copyright 2012 PUSKAS.COM Kft. Minden jog fenntartva.
Az oldalon található írott és képi anyagok csak a forrás pontos megjelölésével, internetes felhasználás esetén aktív hivatkozással használhatóak fel.