PUSKAS.COM

A leghíresebb magyar, a valaha élt talán legnagyobb futballista hivatalos honlapja

Aktuális

A Puskás Intézetnél kapott helyet a Grosics-hagyaték

A 2014-ben, 88 esztendős korában elhunyt Grosics Gyula egykori kérésnek megfelelően, a legendás labdarúgó-kapus születésének 90. évfordulóján az örökösök döntése nyomán a Puskás Intézethez kerültek a világhírű futballista sportpályafutásával kapcsolatos trófeák, emlékek, relikviák – olvasható a Puskás Intézet 2016. február 4-én este kiadott közleményében.

Az Aranycsapat legendás kapusának egész pályafutását felölelő, több száz tételből álló gyűjtemény, benne olyan emblematikus tárgyakkal, mint az olimpiai aranyérem, a világbajnoki ezüstérem, három világbajnokság emlékei, különféle állami kitüntetések, a Nemzet Sportolója oklevél vagy a Prima Primissima-díj, számos fénykép, könyv, plakett, kupa, emléktárgy.

A Puskás Intézet, a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémián működő archívum, múzeum, tudományos központ, amelynek futballtörténeti gyűjteményét Puskás Ferencnek a Spanyolországból hazatérő húsz ládányi trófeája, relikviája alapozta meg. A Puskás-gyűjtemény tavaly kiegészült a korábban Bodnár György tulajdonában lévő anyaggal, amely többnyire Puskás Ferencnek élete utolsó húsz évében összegyűlt kitüntetéseit, ajándékait, személyes tárgyait tartalmazza. A felcsúti gyűjtemény, amely felajánlások, vásárlások révén immár a legnagyobb és legértékesebb egy kézben lévő magyar futballtörténeti anyag, azóta bővült többek között Csanádi Árpád, Sebes Gusztáv és Deák Ferenc labdarúgással kapcsolatos hagyatékával és egy sor rendkívül értékes Aranycsapat-emléktárggyal.


A Puskás Intézet korábban kiállítást rendezett a madridi Bernabéu Stadionban, az athéni városházán, a Skót futballmúzeumban, a glasgow-i Hampden Park Stadionban, s jelenleg is látogatható a jobbára az intézet anyagából készült Puskás-kiállítás az angol Nemzeti Futballmúzeumban, Manchesterben, továbbá kölcsönben vannak az intézet egyes tárgyai a Real Madrid múzeumában és a FIFA által létesített a hónap végén nyitó megnyitó zürichi World Football Museumban.  A Puskás Intézet az egyre bővülő és Magyarországon még részben ismeretlen anyagának legértékesebb tárgyait az idén vándorkiállítás keretében, majd a Puskás Akadémián létesítendő új kiállító- és látogatóközpontjában, a Puskás Intézet új épületében mutatja be idehaza az érdeklődőknek.

Grosics Gyula három lánya, Judit, Tünde és Edina a következő nyilatkozat közzétételére hatalmazta fel a Puskás Intézetet: „Édesapánk igyekezett a lehető leggondosabban megőrizni hallatlanul sikeres sportpályafutása tárgyi emlékeit, trófeáit, s bár sok mindent elajándékozott vagy jóhiszeműen kölcsönadott életében, nagyon gazdag gyűjteménnyel tudjuk gyarapítani a Puskás Intézet fantasztikus anyagát, és biztosak vagyunk abban, hogy jó kezekben lesznek Grosics Gyula sportrelikviái a magyar futball hagyománya iránt elkötelezett szakemberek felügyelete alatt a Puskás Intézetnél, ahova a tárgyakat maga édesapánk is szánta.”

A Puskás Intézet igazgatója, Szöllősi György a bejelentés kapcsán elmondta: „Nagyon hálásak vagyunk az örökösöknek, hogy minket tiszteltek meg Grosics Gyula hallatlanul értékes és a szívünkhöz is nagyon közelálló emlékeinek a kezelésével, feldolgozásával, kiállításával. Igyekszünk a többi ránk bízott kinccsel együtt méltó gazdái lenni ennek a lenyűgöző anyagnak, és minél több érdeklődőhöz eljuttatni az aranycsapat világsikereinek üzenetét.

Impresszum | Kapcsolat

© Copyright 2012 PUSKAS.COM Kft. Minden jog fenntartva.
Az oldalon található írott és képi anyagok csak a forrás pontos megjelölésével, internetes felhasználás esetén aktív hivatkozással használhatóak fel.