PUSKAS.COM

A leghíresebb magyar, a valaha élt talán legnagyobb futballista hivatalos honlapja

Aktuális

Egyesül a Puskás-gyűjtemény!

Éppen tíz évvel azután, hogy egy angliai árverés anyagát − a család által értékesített gazdag Puskás-gyűjteményt − Bodnár György felvásárolta, most, miután az akkor megfogalmazott feltételeket teljesülni látja, az amerikai-magyar üzletember a Puskás Intézetnek adományozta a felbecsülhetetlen értékű kollekciót. A tárgyak jelentős része az új Puskás Stadionban lesz látható.

Bodnár György, a futball televíziós és marketingjogainak első magyarországi értékesítésével ismertté váló, a kilencvenes években az MLSZ elnökségében is szerepet vállaló üzletember 2005. november 4-én budapesti sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy Londonban még az aukció előtt felvásárolta azt a 127 tételből álló Puskás-gyűjteményt, amelyet az akkor még élő legendás labdarúgó családja kínált eladásra a Bonhams aukciós háznak. A gyűjtemény zömét a Puskásék 1990 utáni, budapesti tartózkodása során felhalmozódott ajándékok, kitüntetések alkották (a Pelé által születésnapi ajándékként dedikált brazil meztől a Göncz Árpád által adományozott aranygyűrűig), de megtalálható volt benne például Puskásnak az 1952-es olimpiai döntőn viselt futballcipője is. A tervezett árverés 2005-ben nagy visszhangot váltott ki a brit és a magyar sajtóban is, a magyar kormányra is nyomás nehezedett, a szurkolók szerették volna, ha Puskás Ferenc ereklyéi nem szóródnak szét a nagyvilágban, hanem valaki együtt vásárolja meg és hozza haza azokat. Az akkori sportért felelős kormányzati vezetők azonban, a Sportmúzeum szakvéleményére hivatkozva kijelentették, hogy ezek a tárgyak nem fontosak a magyar államnak, amelynek egyébként sincs pénze ilyesmire, egyben közölték Puskás Ferencnével, hogy kötelessége lett volna a kormánynak adományozni a gyűjteményt.

Ekkor lépett közbe Bodnár György, aki a sajtótájékoztatón elmondottak szerint a barátja, Andy Vajna gépével egyből Angliába repült, és a nagy múltú aukciós ház szabályai szerint, a kikiáltási ár és a becsült érték többszörösét kínálva, egyben megvásárolta és hazahozta a kollekciót még a 2005. november 3-ára kitűzött árverés előtt. Így sikerült egyben tartani és Magyarország számára megmenteni a gyűjteményt.

Grosics Gyula, Buzánszky Janő és Bodnár György a 2005-ös bejelentésen (Fotó: Czagány Balázs / Nemzeti Sport)„Valamikor abban sem reménykedhettem, hogy Puskásnak akár csak megköthetem a cipőjét, de azt végképp nem gondoltam, hogy az enyém lesz a cipője” – mondta akkor szellemesen Bodnár, aki iskolásként fellépett a Népstadion megnyitóünnepségén 1953-ban, „belógott” és a helyszínen látta az angolok elleni  7:1-et 1954-ben. Ott volt a helyszínen Buenos Airesben is 1958 augusztusában, amikor Puskás először lépett pályára a Real Madrid színeiben, s aztán 1996-ban az angol–magyar válogatott meccsen (3–0) a szintén jelenlévő Puskásnak köszönhetően ülhetett a világsztár mellett a Wembley királyi páholyában.

Bodnár György a tíz évvel ezelőtti sajtótájékoztatón mondta el azt is, hogy amennyiben méltó módon megújul a budapesti Puskás Stadion, s ott a megfelelő szakértelemmel és gondossággal múzeum létesül, akkor kész felajánlani erre a célra a különleges tárgyakat. Nos, most látta erre elérkezettnek az időt, hiszen hamarosan kezdődik a Puskás Stadion felújítása, s az ott, a részben eredeti formájában megőrizendő egykori Toronyépületben rendez majd be a tervek szerint állandó Puskás kiállítást a legendás játékos hagyatékát kezelő felcsúti Puskás Intézet. "Őszintén bízom benne, hogy hamarosan valóban újjáépül a hajdani 'Népstadion', és új Puskás Ferenc Stadionként hirdeti a világszerte legismertebb magyar nevét" – mondta a Puskas.com-nak Bodnár György.

Puskás Ferenc is ott volt a Bodnár György 60. születésnapjára rendezett partin (Fotó: B. Gy. magánarchívum)A magyar futball archívumaként és tudományos központjakét működő Puskás Intézet gyűjteményének alapját a Puskás Ferenc leányának döntése nyomán Spanyolországból hazakerült gazdag tárgyi örökség adja (2011-ben jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a húsz nagy ládányi kincs hazatérését), ezeknek a tárgyaknak egy része most Madridban, Manchesterben, Glasgow-ban, a budai Várban és a felcsúti Pancho Arénában csodálható meg. A Puskás Intézet azóta felajánlások és  vásárlások révén hozzájutott az Aranycsapathoz és a magyar futballtörténelemhez kapcsolódó számos emléktárgyhoz, dokumentumhoz, mások mellett Csanádi Árpád, Sebes Gusztáv, Deák Ferenc hagyatékának jelentős részéhez és folyamatosan gyűjti a hazai labdarúgás emlékeit, hogy a megújuló Puskás Stadionban és  a Puskás Intézet Felcsúton létesülő látogatóközpontjában mutassa be azokat a nagyközönségnek.

Szöllősi György, a Puskás Intézet igazgatója a Puskás-hagyaték egyesítése kapcsán elmondta: „Volt olyan pillanat, amikor biztosnak látszott, hogy Puskás Ferenc Spanyolországban felhalmozott trófeái a Real Madridhoz, a budapesti anyag kincsei pedig brit gyűjtőkhöz kerülnek, mert senki nem volt, aki itthon komolyan törődött volna ezekkel. Fantasztikus érzés, hogy a mi munkánkra is szükség volt ahhoz, hogy mindezek a tárgyi emlékek hazatérjenek, s immár egy közös gyűjteményt alkotva szolgálják a magyar futball világhírű zsenijének megértését, gazdag pályafutása feldolgozását. Nagyon hálásak vagyunk Bodnár Györgynek, hogy előbb egy a páratlan gesztussal megmentette az országnak ezt a gyűjteményt, most pedig a Puskás Ferenc emlékének ápolásáért végzett munkánkat is elismeri ezzel a nagylelkű felajánlással. Az ő eredeti kívánságát tiszteletben tartva a tárgyak nagy részét a leendő új, budapesti Puskás Stadionban fogjuk kiállítani” – áll a Puskás Intézet közleményében.

Impresszum | Kapcsolat

© Copyright 2012 PUSKAS.COM Kft. Minden jog fenntartva.
Az oldalon található írott és képi anyagok csak a forrás pontos megjelölésével, internetes felhasználás esetén aktív hivatkozással használhatóak fel.