PUSKAS.COM

A leghíresebb magyar, a valaha élt talán legnagyobb futballista hivatalos honlapja

Aktuális

Öcsi és a világbajnokságok

Sorozatunkban – a magyar FourFourTwo magazin segítségével – a Puskás Intézetben őrzött sport-relikviák közül szemezgetünk. Ezúttal egy fantasztikus archív fotó kapcsán elevenítjük fel, melyik vb idején mit is csinált Puskás Ferenc. Már amikor éppen nem őt választották a legjobb játékosnak…

Kezdjük talán ott, hogy az 1938-as magyar vb-ezüst idején Puskás Öcsi 11 éves volt, és lelkesen szurkolt példaképeinek, Zsengellér Gyuláéknak (később Zsengellér adta az első válogatott meccsén első gólja előtt a gólpasszt Puskásnak). Aztán jött a második világháború, és azok az évek, amikor egyébként a legtöbb világklasszis játékosa volt a magyar focinak (Sárosi, Zsengellér, Kubala, Nyers, Deák, Nagymarosi, Puskás, Bozsik, Kocsis, Grosics stb.), ám a háború alatt nem rendeztek vb-t, az 1950-es tornára pedig a kommunista sportvezetőség nem tartotta előteremthetőnek(!) a kiutazás költségeit (három évvel korábban a Fradi Mexikóban túrázott, kölcsönjátékosként a húszéves Puskást is elvitték, akkor, a demokrácia utolsó éveiben még nem volt ez probléma). Az ’50-es vb kihagyása a magyar politika jóvátehetetlen bűne, ám amikor visszatértünk, ismét ezüstérmesek lettünk. Puskás csapatkapitány volt, és a FIFA a vb legjobb játékosaként hirdette ki a nevét a svájci tornáról készült riportjában, jóllehet, a csapat legfontosabb győzelmei alkalmával (a korábbi döntős Brazília és Uruguay elleni, egyaránt 4:2-re megnyert negyeddöntőn és elődöntőn) a németek elleni csoportmeccsen elszenvedett sérülése miatt nem játszhatott. A döntőn aztán gólt lőtt (a vb-gólkirály a Puskás hiányában is brillírozó Kocsis Sándor lett), sőt kettőt is, de a játékvezető csak az egyiket adta meg a futballtörténelem legdrámaibb döntőjén, amelyet az FFT angol kiadása a legjobb vb-meccsnek választott.

Amíg a disszidensek hiányában megfiatalított magyarok a Nagy Imre-kivégzés nemzetközi sajtóvisszhangjának árnyékában próbáltak meg helytállni az 1958-as tornán, Puskás eltiltása utolsó hónapjait töltötte az emigrációban, és készült a Real Madrid színeiben való hivatalos augusztusi bemutatkozására, immár Madridban. Miután azonban magyar állampolgárságától megfosztották, a spanyolok viszont honosították, az 1962-es tornán már spanyol színekben szerepelt Chilében. Egy kikötése volt: a magyarok ellen nem hajlandó játszani. Nem is kellett, mert a spanyolok nem jutottak tovább a csoportból, csak a magyarok, így Puskás turistaként maradt a csapattársai hazautazása után, és az idejét többnyire magyar barátaival töltötte. Különösen, hogy Bozsik József is kint volt Chilében szaktanácsadóként.


A Puskás-hagyatékból előkerült lenyűgöző fotón Puskás éppen a magyar játékosok gyűrűjében ül. (Barcs Sándor MLSZ-elnök a vb-ről írott könyvecskéjében a hazai kívánalmaknak megfelelően meg is említi a pénzéhes Puskást, aki trágár magyar szavakra tanítja a spanyol játékosokat.) Fura helyzet lehetett, hiszen a magyarok szerették Puskást, és nagyon kíváncsiak voltak arra, hogy mire vitte a profi világban, de „hivatalosan” nem volt ildomos találkozni, főleg barátkozni vele.

1966-ban Puskás már végképp turistaként (de még mint a Real Madrid játékosa) volt ott a vb-n feleségével, és angliai magyar barátokkal utazta be a szigetet, persze Liverpoolban is ott volt a magyar‒brazilon, sőt a nagy győzelem előestéjén meg is látogatta a mieinket. Vitray Tamástól tudom a történetet (ami ettől még persze igaz is lehet), hogy lelket öntött a Portugáliától elszenvedett vereség miatt hitehagyott Albertékba, akik másnap világ csodájára legyőzték a kétszeres címvédőt. Puskás aztán nem győzte dicsérni a magyar csapatot a BBC magyar nyelvű adásának adott részletes elemző interjúban, ha már a korabeli hazai közvetítésben nem hangozhatott el a neve.

Puskás aztán a későbbi vb-ken is rendre felbukkant, általában a FIFA díszvendégeként, dokumentáltan ott volt 1982-ben Spanyolországban (MLSZ-közeli emberek a magyar válogatott neveivel ellátott kis plakettek százait próbálták eladni a segítségével), majd 1986-ban Mexikóban (felesége úgy emlékszik, hogy az egynyári szupersztár, Mezey György szinte megközelíthetetlen volt – legalábbis a 0‒6 előtt –, még a minden hájjal megkent Östreicher Emil is a hatása alá került, már-már olybá tűnt, hogy Puskásnak megtiszteltetés vele találkozni), ’90-ben, Olaszországban és ’94-ben Amerikában a FIFA vendége volt (itt Szepesi György FIFA-vezetőtől vehette át Hideguti Nándorral együtt a FIFA kitüntetését), ’98-ban a párizsi FIFA-hírességek csarnokának megnyitójára érkezett mint tag, a 2002-es japán-koreai pályázat sikeréért reklámarcként dolgozott, de a helyszínen, betegsége miatt már nem lehetett ott, ebben az évben, a Real Madrid kilencedik, glasgow-i BL-győzelme apropóján utazott utoljára külföldre 2006-ban (a vb évében...) bekövetkezett halála előtt...

A FELCSÚTI PUSKÁS INTÉZET GYŰJTEMÉNYÉT BEMUTATÓ SOROZATUNKBAN A MAGYAR FOURFOURTWO MAGAZIN CIKKEIBŐL ÉS KÉPANYAGÁBÓL VÁLOGATUNK.

Impresszum | Kapcsolat

© Copyright 2012 PUSKAS.COM Kft. Minden jog fenntartva.
Az oldalon található írott és képi anyagok csak a forrás pontos megjelölésével, internetes felhasználás esetén aktív hivatkozással használhatóak fel.