A leghíresebb magyar, a valaha élt talán legnagyobb futballista hivatalos honlapja

Aktuális

„Ramadán mesék” Puskás egyiptomi éveiről

Öcsi bácsi egyiptomi edzőségére emlékezik a világ muszlimjainak legjelentősebb vallási ünnepe, a jelenleg is zajló Ramadán alkalmából indított cikksorozatában az angol nyelvű egyiptomi sportportál, a KingfuT.com. Cikkük címe: "Ramadán-mesék 12.: Puskás Ferenc – Amikor a Száguldó Őrnagy vezette az Al Masrit"! Az alábbiakban a cikk magyar nyelvű összefoglalóját olvashatják.

Az egyiptomi weboldal cikke Puskás Ferenc bemutatásával kezdődik. Mindjárt az elején el is magyarázza a szerző, honnét ered a futballvilágban jól ismert „Galloping Major” becenév: ezt a becenevet Puskás akkor kapta, amikor a magyar hadsereg a Budapest Honvéd minden játékosának rangot osztott az 1950-es években. „592 gólt rúgott 610 meccsen, 15 csapatcímet nyert.  Puskás neve az egész világon híres, attól kezdve, hogy a 'Magical Magyars' tagja lett” – írja a KingfuT.com.

Amint Öcsi bácsi egyiptomi éveiről kiderül, az akkori Al Masri elnökségi tagja, Sayed Metwally győzte meg Puskást, hogy írja alá a szerződést. Puskás havi fizetése négyezer egyiptomi font volt, ami akkor nagyon nagy összegnek számított, de „a klub elég kényelmes gazdasági helyzetben volt”.

Egy meleg júliusi napon nyilatkozott a klub, hogy Puskás érkezik, de a rajongók kezdetben eléggé szkeptikusok voltak, mert nem hitték el, hogy végül éppen hozzájuk, egy egyiptomi – nem címeres! – klubhoz igazol edzőként a világ egyik leghíresebb fociszemélyisége. Ám végül ők tévedtek: az Athéni AEK klubtól Egyiptomba költözött, nem kis izgalmak közepette.

Négy évig maradt Puskás a klubban, és nagy előrelépést ért el, ugyanis végül az Al Masri versenybe tudott szállni a hagyományosan két legjobb csapattal az országban: a Zamalekkel és az Al Ahlival.  Puskás meg volt győződve arról, hogy az elért 3. helyezés igazi siker, hiszen az Al Ahli és a Zamalek irányában megmutatkozó kivételezés miatt elérhetetlen volt az első vagy második hely.

Puskás első akciója az volt, hogy Svájcba vitte a játékoskeretet szezon előtti túrára. Európában teljesen ismeretlen volt a csapat, de ezzel a módszerrel rögtön némi hírnévre tett szert – a Puskás-faktor máris meghozta az eredményét!

Az európai útról visszatérve a média szerint valami megváltozott a csapatban: magasabb lett a morál, és az edző „belecsepegtette” a folyamatos, támadó filozófiát a játékosaiba. Azonnal eredményesebb lett az együttes; a „Zöld Sasok” becenevű klub megverte a Zamaleket otthon, Port Saidban, és 1–1-es döntetlent szerezett idegenben. Otthon az Al Ahlival is döntetlent játszott a nagy magyar edző csapata, de vitatott vereséget szenvedett Kairóban egy izgalmas meccsen. Az 1979–80-as szezonban a harmadik helyen végzett.

Több tehetséges fiatallal javította az Al Masri a csapatát, amikor Metvalli megkezdte elnöki korszakát. A legfényesebb eredmény egy otthoni, egygólos győzelem volt az Al Ahli ellen az újabb sikeres szezonban, amikor újra harmadik helyen végzett a „Csatorna Főnöke”.

A 1981–82-es szezon előtt, az 1981-es FIFA utánpótlás VB csillagait, Tarek Szolimant és Hesam Szalehet igazolták le Puskás csapatába. A szezon első meccsét otthon játszották az Al Ahli ellen – az eredmény 1–1 arányú döntetlen lett, ami egy híres-neves szezon kezdetét jelentette a klubnak. A bajnoki kiírás felénél az Al Masri vezette a tabellát, de a Zamalek elleni nehéz, hazai vereséggel végződő meccs alatt a nézők verekedésbe keveredtek, s ezután az egyiptomi labdarúgó szövetség eltiltotta a csapatot a saját stadionjától, így a maradék hazai meccseket más helyszínen kellet játszaniuk. Nagyon komoly büntetés volt, mert ezután minden meccsen kikapott Puskás csapata, és végül csak az ötödik helyen végzett.

Egyéves szünet után Puskás újra az Al Masrit vezette: még egy szezonra aláírt. Ekkor a csapat döntőig jutott az egyiptomi kupában, sőt a döntő meccsen az utolsó percekig vezetett az Al Ahli ellen, de az ellenfél egyenlíteni tudott, és a hosszabbításban a „Vörös Ördögök” belőtték a mindent eldöntő, győztes gólt.

Ezzel a tweettel búcsúzott egykori mesterétől az Al Masri 2006-ban„Annak ellenére, hogy Puskás ezúttal nem tudott címeket szerezni csapatának – ami némiképp csalódást okozott a szurkolóknak –, az Al Masri rajongói szívesen emlékeznek Öcsi bácsira. Olyannyira, hogy többen is saját fiukat a nagy magyar labdarúgózseniről nevezték el. A klub továbbra is megbecsüléssel emlékezik Puskás Ferencre, aki az Al Masri díszes történetében mindig is nagy alak lesz” – fejeződik be az egyiptomi sportportál ünnepi cikke.

Fordította: Matthew Watson-Broughton