PUSKAS.COM

A leghíresebb magyar, a valaha élt talán legnagyobb futballista hivatalos honlapja

Aktuális

Azok a fránya ezüstök...

Egészen mostanáig a labdarúgásnak nem volt múzeuma, archívuma, könyvtára hazánkban. Felcsúton, a Puskás Akadémián elkezdődött a Puskás Intézet gyűjteményének feldolgozása, bővítése, rendszerezése. A sporttörténeti jelentőségű kollekció alapját a Spanyolországból 2011-ben hazakerült hatalmas Puskás-örökség adja, de az akadémián gyűjtenek minden tárgyat, fotót, trófeát, dokumentumot, ami a magyar foci régmúlt dicsőségét hirdeti. Sorozatunkban – a magyar FourFourTwo magazin segítségével – az itt őrzött sport-relikviák közül szemezgetünk. Mostani cikkünkben megpróbálunk rendet tenni a magyar futball legfényesebb sikereinek (egyben legszomorúbb kudarcainak) tárgyi emlékei között, vagyis bemutatjuk a világbajnoki ezüstérmeket és kusza történetüket.

A ’38-as vb-ezüstnek nem sikerült a nyomára bukkannunk, a világhálón is csupán egy medált találtunk, amely – bár ezüstszínű – állítólag a győztes olaszoknak járó érmecske volt. Alakja, mérete nagyon hasonlít az ’54-es vb-ezüstre, illetve az egyik fajtára, merthogy kettő is van belőle… Mármint kétféle. Legalábbis az egyik legnagyobb magyar futballereklye-gyűjtő, Török Péter szerint. Több fórumon kifejtette azt az elképzelését, amely szerint eredetileg 11 ezüstérmet készíttetett a FIFA, ám a magyar vezetők ezt kevesellték, és aztán lett még egyszer 11 érme a tartalékoknak, csak az másfajta.

A neves sportújságíró történetéhez hozzátartozik, hogy az érmeket csapatkapitányként Puskás Ferenc vette volna át egy dobozban, egyben (tény, hogy ekkoriban nem volt szalag az érmeken, és nem akasztották azokat a játékosok nyakába, hanem külön dobozkákban voltak), ám a drámai csatában elveszített döntő után, elkeseredésében, hogy a Rimet-kupa helyett „csak” ezek az érmek jutottak neki, ledobta az öltözőben egy padra, mondván, vegyen belőle, aki akar... Így aztán egyik-másik tartalékjátékos akár többet is eltehetett, míg olyan is volt (például maga Puskás – állítja Török), aki nem vett az érmekből.

Való igaz, hogy évtizedekkel később, amikor a környezete nagyon kereste a vb-ezüstöt, Puskás is azt állította, hogy vagy elveszítette az évek során, vagy soha nem is volt neki ilyen, ezért aztán a FIFA-hoz fordultak, amely egy másolatot hitelesített, írásba foglalva, hogy az az érem mindenben megegyezik az eredetivel. Így Puskás Ferencnek, az 1954-es vb második helyezettjének jogosan jár (ugyanilyen, pajzs alakú, apró, de míves érmet őriz Buzánszky Jenő, és hordott a nyakában egész életében Czibor Zoltán – az utóbbi tárgy a felcsúti Puskás Intézet egyik büszkesége, a családtól kaptuk). Ez a tanúsítvány és a másolat Bodnár Györgyhöz került, aki 2005-ben megvásárolt egy, a Puskás-örökösök által Angliában árverésre felkínált értékes kollekciót, amelyet főleg Puskásnak az 1990 után Budapesten felhalmozott ajándékai alkottak. Bodnár szerződésébe az is bekerült, hogy ha valaha előkerül Puskás vb-ezüstje, akkor az őt illeti.

Puskást amúgy véletlenül sem lehet azzal vádolni, hogy ne őrizte volna és ne tartotta volna nagy becsben páratlan pályafutásának emlékeit. Az olimpiai aranyérmet, mint a számára legkedvesebb tárgyat mindig, mindenhova vitte magával (ezt ma a felcsúti Puskás Intézet őrzi), a Spanyolországból hazakerült húszládányi anyagban pedig ott vannak csapatkapitányként cserélt zászlók, spanyol bajnoki meccsek legjobbjaként kapott oklevelek, trófeák, a gólkirálynak járó Pichichi-kupák és így tovább. És csodák csodája, a kisebb értékű jelvények, medálok ömlesztett gyűjteményében egyszer csak megtaláltuk Puskás két BEK-ezüstjét és azt a kerek érmét 1954-ből, amelyet a Török-elmélet a második fajta, a tartalékoknak szánt vb-ezüstként tart számon.

Nos, Puskás semmiképpen sem volt tartalék, és úgy tudta, hogy nincs neki vb-ezüstje, ezek a tények az ellen szólnak, hogy a kerek érmet is elfogadjuk a pajzs alakúval egyenértékű trófeának. Az is igaz viszont, hogy nemcsak Török Péter tartja a kerek medált vb-ezüstnek, a Szojka Ferenc emlékeiről készült filmfelvételen jól látszik, hogy a salgótarjáni legenda ugyancsak vb-ezüstként tartotta számon ezt az érmét, ezt írta fölé a vitrinben. A nemzetközi árveréseken ugyanakkor „a részvételért” kapott érmeként bukkan fel ez a tárgy, vagyis az sem kizárt, hogy minden futballista kapott ilyet Svájcban, ha így van, az csökkenti az értékét. Attól viszont, hogy Puskás nem tartotta nagy becsben, csak sok más csecsebecsével együtt dobta be egy dobozba, még lehet éppen vb-ezüst, hiszen ott voltak mellette az eredeti BEK-ezüstök is… Lehet, hogy Öcsi bácsi csak az első díjaknak szentelt nagyobb figyelmet, a többi tucatáru volt az életében…

A FELCSÚTI PUSKÁS INTÉZET GYŰJTEMÉNYÉT BEMUTATÓ SOROZATUNKBAN A MAGYAR FOURFOURTWO MAGAZIN MÚOSZ-NÍVÓDÍJAS "PUSKÁS INTÉZET" CÍMŰ ROVATÁNAK CIKKEIBŐL ÉS KÉPANYAGÁBÓL VÁLOGATUNK. SZÖVEG: SZÖLLŐSI GYÖRGY ÉS MRAVIK GUSZTÁV. KÉP: PUSKÁS INTÉZET.

Impresszum | Kapcsolat

© Copyright 2012 PUSKAS.COM Kft. Minden jog fenntartva.
Az oldalon található írott és képi anyagok csak a forrás pontos megjelölésével, internetes felhasználás esetén aktív hivatkozással használhatóak fel.