PUSKAS.COM

A leghíresebb magyar, a valaha élt talán legnagyobb futballista hivatalos honlapja

Aktuális

Hol volt, hol nem volt: a műsorfüzet

Egészen mostanáig a labdarúgásnak nem volt múzeuma, archívuma, könyvtára hazánkban. Felcsúton, a Puskás Akadémián elkezdődött a Puskás Intézet gyűjteményének feldolgozása, bővítése, rendszerezése. A sporttörténeti jelentőségű kollekció alapját a Spanyolországból 2011-ben hazakerült hatalmas Puskás-örökség adja, de az akadémián gyűjtenek minden tárgyat, fotót, trófeát, dokumentumot, ami a magyar foci régmúlt dicsőségét hirdeti. Sorozatunkban – a magyar FourFourTwo magazin segítségével – az itt őrzött sport-relikviák közül szemezgetünk. Most a magyar válogatott hazai meccseinek történelmi műsorfüzeteit lapozzuk újra...

Ahogyan nálunk szotyola nélkül elképzelhetetlen a teljes értékű meccsnézés, úgy Angliában, a futball őshazájában nincs valamirevaló mérkőzés a kezdés előtt megvásárolható „Official Programme”, azaz a műsorfüzet nélkül. Nálunk messze nem annyira elterjedt a műsorfüzet intézménye, ami a hanyatló magyar futballkultúra egyik válságtünete is lehet: azelőtt ugyanis, a szerényebb technikai lehetőségek mellett is sokkal inkább készültek műsorfüzetek, mint a kilencvenes, majd a kétezres években.

Bár sokan emlékszünk a Nagy Béla által szerkesztett Fradi-újság különkiadásaira, amelyek egy-egy fontosabb mérkőzésre jelentek meg, és néhány nekibuzdulás (a közelmúltból Újpestről emlékszünk ilyenre) nyomán másutt is feltűntek olykor a meccsekre készült – ha nem is műsorfüzetek – pároldalas brosúrák.

Bár az efféle kiadványok története jellemzően illusztrálná a magyar labdarúgás hányatott históriáját, ezért kutatásra és megírásra vár, mi most csak a magyar válogatott hazai mérkőzéseire nyomtatott műsorfüzetek közül mutatjuk be a jellemzőbb korszakok érdekes címlapjait. Azokét, amelyek fellelhetők a felcsúti Puskás Intézetben, hiszen amíg Angliában nemcsak elkészítik, de megvásárolják, gyűjtik, cserélik, archiválják is a programfüzeteket, addig nálunk hosszú évek teltek el úgy, hogy még a válogatott meccsekre sem készült kiadvány.

A legnagyobb klasszikus a Népstadionban játszott válogatott meccsek talán legemlékezetesebbike, azaz az angolok elleni 7:1 természetesen elképzelhetetlen volt műsorfüzet nélkül. Az a mérkőzés, a legendás 6:3 visszavágója (104 ezer néző előtt, egymillió jegyigényléssel) a második hivatalos válogatott meccs és az első győzelem volt a Népstadionban, a hazai sportsajtó történetét is erőteljesen alakította. Akkor, a meccsel szinte egy időben jelent meg az első Képes Sport, és a találkozó után is megjelent egy könyvecske, a történelmi kilencven perc összefoglalásaképpen. (Hogy az ugyancsak azt megörökítő diafilmről most ne is beszéljünk.) Szóval a „Műsor” című tizenhat oldalas füzetkében helyet kapott két hirdetés (totó, takarékbetétkönyv), a találkozót felvezető atlétikai program, és a mérkőzést követő nagypályás női kézilabdameccs (!) beharangozása, a magyar válogatott 1949 óta játszott meccsei, a két csapat közös története, kétoldalas térkép a stadion megközelíthetőségét elősegítendő, néhány fénykép a sztárokról (Puskás, Tóth II, Kovács Imre, Finney, Wright, Dickinson, Sewell) és nagyjából ennyi. Hiába adtak akkoriban, a kínzó élelmiszerhiány idején egy fél disznót egyetlen belépőjegyért a magyar–angolra, a 2 forintért forgalmazott kiadvány ára valószínűleg nem tette lehetővé, hogy minden néző megvásárolja a műsorfüzetet, vagy legalábbis a nagy érdeklődés ellenére sem bíztak ebben: az impresszumból kiderül, csak 30 ezer példányban nyomták.

A töredezett, sok évtizeddel ezelőtt nyomtatott A5-ös méretű műsorfüzetek közül mutatunk még egyet az ötvenes évekből, azt, amelyik Albert Flórián zseniális, NSZK elleni 18 évesen lőtt gólját előzte meg. Ebben már négy oldal hirdetés kapott helyet (mozikban a magyarul beszélő szovjet filmalkotás, az Emberi sors; várja vendégeit a közkedvelt Moszkva étterem a Gorkij fasor 35. alatt), de aligha a hirdetési bevétel az oka, hogy a füzet ára öt évvel a magyar–angol után már csak feleannyi, mint 1954-ben: 1 forint.

Itt van aztán Bozsik József búcsúja, az akkor századiknak gondolt mérkőzése címeres mezben, amelyen kapufás gólt lőtt Uruguaynak, és az erre készült műsorfüzet, újra 2 forintért, de már dupla terjedelemben, 32 oldalon, 1962-ből. Itt már karikatúra is van, és minden magyar kerettag portréja, hogy aztán a következő évtizedekben szépen lassan eltűnjön a műsorfüzet a stadionból. Amíg világszerte egyre színesebb és gazdagabb futballkultúra bontakozott ki, nálunk a régi vívmányok nagy részét is elsöpörte az általános anyagi, erkölcsi, szakmai hanyatlás.

Egészen 2007 augusztusáig kellett várnunk, mire ismét központi koncepció alapján, azzal az igénnyel készült a műsorfüzet a világbajnok olaszok ellen megnyert (3:1) barátságos meccsre, hogy immár minden mérkőzésre szerkesztenek majd ilyet.

„Telegdy Attila kollégámmal honosítottuk meg ismét a műsorfüzeteket, és jelképes száz forintos áron terjesztettük a mérkőzések előtt – mondta a FourFourTwo-nak Dinnyés Márton, az MLSZ sajtóosztályának munkatársa, aki a címlapokat sorra helyezi el bekeretezve az irodájában. – Az új elnökség 2010 után is támogatta, hogy a szurkolók minél jobb kiszolgálása érdekében minden válogatott találkozónak legyen hivatalos műsorfüzete, ráadásul immár ingyen adjuk a szurkolóknak a meccsek előtt az immár csaknem harmincoldalas, színvonalas kiadványt.”

Örömmel jelentjük, hogy a hazai műsorfüzetek legújabb generációja már az FFT műhelyében készül, a tavalyi magyar–holland párharc előtt kaptuk meg először a nagy presztízsű feladatot, hogy angol anyakiadónkhoz hasonlóan – amely sok ilyesfajta kiadványt készít az angol szövetség vagy az UEFA részére – mi szerkesztjük a válogatott meccsek hivatalos kiadványát. Jó hír, hogy a szurkolók azóta megint gyűjtik ezeket az ereklyének számító kiadványokat.

A FELCSÚTI PUSKÁS INTÉZET GYŰJTEMÉNYÉT BEMUTATÓ SOROZATUNKBAN A MAGYAR FOURFOURTWO MAGAZIN CIKKEIBŐL ÉS KÉPANYAGÁBÓL VÁLOGATUNK.

 

Impresszum | Kapcsolat

© Copyright 2012 PUSKAS.COM Kft. Minden jog fenntartva.
Az oldalon található írott és képi anyagok csak a forrás pontos megjelölésével, internetes felhasználás esetén aktív hivatkozással használhatóak fel.