PUSKAS.COM

A leghíresebb magyar, a valaha élt talán legnagyobb futballista hivatalos honlapja

Aktuális

Variációk egy témára: Top Gun

Egészen mostanáig a labdarúgásnak nem volt múzeuma, archívuma, könyvtára hazánkban. Felcsúton, a Puskás Akadémián elkezdődött a Puskás Intézet gyűjteményének feldolgozása, bővítése, rendszerezése. A sporttörténeti jelentőségű kollekció alapját a Spanyolországból 2011-ben hazakerült hatalmas Puskás-örökség adja, de az akadémián gyűjtenek minden tárgyat, fotót, trófeát, dokumentumot, ami a magyar foci régmúlt dicsőségét hirdeti. Sorozatunkban – a magyar FourFourTwo magazin segítségével – az itt őrzött sport-relikviák közül szemezgetünk. Most furamód puskákról és ágyúkról – azaz Puskásról lesz szó. És nem véletlenül!

Az Emirates-ben, az Arsenal klubmúzeumában ezt írták ki a falra: „Jól emlékszem, hogy gyerekkoromban számomra csak egy klub létezett – az Arsenal. (Puskás Ferenc)” Az idézet egy korai Puskás-önéletírásból származik, amely talán egy kicsit túloz, és legfeljebb úgy igaz, hogy a külföldi klubok közül a kispesti gyerekek akkoriban az „ágyúsokért” rajongtak.

Ám aligha ez motiválta Purczeld papát, egyben Öcsi edzőjét, hogy 1937-ben a Puskás nevet válassza, amikor az edzői diploma kedvéért magyarosította sváb nevét. (A „gun” az angolban puskát és ágyút is jelent, és az Arsenal népszerű neve a címerbe foglalt ágyú nyomán Gunners, Ágyúsok, amely „puskásként” is fordítható, és jelent még tüzért, géppuskást is; Puskás a Reallal játszott aztán az Arsenal ellen, és az emlékbe kapott címeres ezüstkorsót is megőrizte.)

További érdekesség, hogy a kispesti játékosok a történelem szeszélye folytán hivatásos katonák, „honvédek” lettek, kiképzésen vettek részt, különböző rangfokozatokat kaptak, így lett Puskás világszerte ismert beceneve a Száguldó őrnagy.

Nos, ha tudnak még bennünket követni, akkor mindez most válik igazán érdekessé, hiszen Puskás Ferencet a magyar nevétől, angol klubszimpátiájától és katonai pályafutásától teljesen függetlenül nevezte el a spanyol közönség és sajtó Cañoncito Pumnak, vagyis Bum Ágyúcskának, ami kedves, tömzsi testalkatára éppen úgy utalt, mint bődületes lövőerejére – és persze főként az utóbbira. A név sokakat sarkallt arra, hogy szellemes, beszédes ajándékként különféle kis játékágyúkkal, ágyút formázó dísztárgyakkal lepjék meg a Real Madrid gólkirályát, és a karikaturisták is előszeretettel használták a motívumot. Erre utal sok korabeli fotó, és a Puskás hagyatékában fennmaradt legalább fél tucat különböző méretű, jellegű ágyúcska. További hosszas okoskodás helyett ezekről közlünk most először látható fotókat.

Ha tehát azt kérdezik, hogy melyik magyar történelmi személyiség neve jut eszünkbe az ágyúkról, akkor Gábor Áron mellett ne feledkezzenek el Puskás Ferencről sem! Talán még annyit: a halálakor dandártábornokká előléptetett „tüzér” koporsóját ágyútalpon húzták végig Budapesten, 2006-ban…

 

A FELCSÚTI PUSKÁS INTÉZET GYŰJTEMÉNYÉT BEMUTATÓ SOROZATUNKBAN A MAGYAR FOURFOURTWO MAGAZIN CIKKEIBŐL ÉS KÉPANYAGÁBÓL VÁLOGATUNK.

Impresszum | Kapcsolat

© Copyright 2012 PUSKAS.COM Kft. Minden jog fenntartva.
Az oldalon található írott és képi anyagok csak a forrás pontos megjelölésével, internetes felhasználás esetén aktív hivatkozással használhatóak fel.