PUSKAS.COM

A leghíresebb magyar, a valaha élt talán legnagyobb futballista hivatalos honlapja

Aktuális

Plakátok a Real Madrid múltjából

Egészen mostanáig a labdarúgásnak nem volt múzeuma, archívuma, könyvtára hazánkban. Felcsúton, a Puskás Akadémián elkezdődött a Puskás Intézet gyűjteményének feldolgozása, bővítése, rendszerezése. A sporttörténeti jelentőségű kollekció alapját a Spanyolországból 2011-ben hazakerült hatalmas Puskás-örökség adja, de az akadémián gyűjtenek minden tárgyat, fotót, trófeát, dokumentumot, ami a magyar foci régmúlt dicsőségét hirdeti. Sorozatunkban – a magyar FourFourTwo magazin segítségével – az itt őrzött sport-relikviák közül szemezgetünk. Most a futballtörténelem főutcáján sárguló Real Madrid-plakátokat mutatunk nagyra becsült olvasóinknak. Megvan rá az okunk!

Történelmi plakátok repróit vitték Felcsútra a Real Madrid Alapítvány képviselői, amikor meglátogatták a szervezet magyar partnerintézményét, a Puskás Akadémiát. A kosárlabdaplakát közlésétől érthető okokból eltekintünk, ám íme, bemutatunk a négy futball-poszterből hármat, amelyek hamarosan az új felcsúti Aranycsapat Stadion falait díszítik majd.
 

1. TELE VOLT AZ O’DONNELL STADION
Közöttük a legrégebbi ilyen műfajú nyomtatvány, ami a Real archívumában fellelhető, 1919. október 12-re készült. Itt még csak Madrid F. C. volt a mai Real neve, és biztos, ami biztos, nagy betűkkel ráírták a plakátra a sportág nevét: FOOTBALL. A Grand Stand első sorai és a kiváltságos ülések mind megteltek, a jegyek másfél pesetába kerültek, ami ma körülbelül öt forintnak felelne meg. Az O’Donnel Stadion megtelt, a Madrid 5:0-ra nyert a Gimnastica Espanola ellen a regionális bajnokságban, négy gólt Paco González, egyet pedig Víctor lőtt.
 

2. „A 2. BRAZO – AZ ÖLELÉS”: A GYŐZTES DÍJ
Ez volt az a poszter, ami a Real Madrid megalapításának ötvenedik évfordulóján, az „aranyévben”, 1952-ben kiírt plakátpályázaton első díjat nyert. Készítője Andrés Puech Sánchez Az ölelés címet adta neki, amivel 10 ezer pesetát keresett (ma 60 eurónak felel meg az összeg). A kép két hófehér trikós és nadrágos madridi játékost mutat, egyikük szája fölött kackiás bajusz, amelyet magyar jellegzetességnek szoktunk hinni, ám – ezt talán kevesen tudják olvasóink közül – évtizedekig a madridisták jelképe volt.
 

3. PLATINAÉV 
A klub 75. születésnapját sok más esemény mellett futballtornával ünnepelték Madridban. Ezen Argentína és Irán(!) válogatottja, illetve az algériai Mouloudia Chaabia vett részt a Real Madrid mellett. A gyönyörű győztes gólt Vicente del Bosque lőtte a döntőben Argentína ellen, ezzel az ünneplő hazaiak megszerezték a kupát. Senor Arepascochaga, Madrid polgármestere a Neptunus szökőkút másolatát adományozta Santiago Bernabéunak. A ma már a csapat és a szurkolók kultikus helyének számító másik szökőkút, a Cibeles akkor még nem volt annyira népszerű a Real-drukkerek körében.
 

+1 PUSKÁS BÚCSÚMECCSE
És a csattanó: a Puskás Akadémia is ajándékozott egy történelmi posztert a Real Madrid múzeumának, méghozzá azt az eredeti (!) plakátot, amely Puskás Ferenc búcsúmeccsére, 1969. május 26-ra hívta a szurkolókat a Bernabéuba, s amelyből több példányt is őriznek Felcsúton. Két évvel a magyar ikon valódi visszavonulása után 80 ezer néző gyűlt össze a Bernabéuban a Real–Rapid Wien találkozóra (ahol két nappal később a Milan–Ajax BEK-döntőre jóval kevesebb, 31 ezer néző volt kíváncsi), amelynek teljes bevételét Puskás kapta Bernabéu elnök döntése értelmében. A különleges ereklyét Jakab János, az akadémia felügyelőbizottságának elnöke adta át Rosa Roncalnak, a Real Madrid Alapítvány képviselőjének és Guadalupe Galindónak, a madridi archívum munkatársának.

A FELCSÚTI PUSKÁS INTÉZET GYŰJTEMÉNYÉT BEMUTATÓ SOROZATUNKBAN A MAGYAR FOURFOURTWO MAGAZIN CIKKEIBŐL ÉS KÉPANYAGÁBÓL VÁLOGATUNK.

Impresszum | Kapcsolat

© Copyright 2012 PUSKAS.COM Kft. Minden jog fenntartva.
Az oldalon található írott és képi anyagok csak a forrás pontos megjelölésével, internetes felhasználás esetén aktív hivatkozással használhatóak fel.